Творчеството на художника Огнян Кузманов отдавна е прескочило границите на родния Плевен, както и тези на страната ни. Негови картини са представяни във Франция, Словакия, Сърбия, Чехия, Германия, Норвегия, Швеция, Гърция, Турция, Белгия, САЩ и други държави, а участията му в общи изложби са десетки. Много от творбите му са собственост на частни колекционери. Често е определян като нестандартен и свободолюбив художник, който не спира да търси – усъвършенстване и изява. Творческият импулс го провокира да създава интересни арт събития, които се превръщат в празник както за участниците в тях, така и за публиката. Такива са пленерите в град Обзор, които събират творци от няколко държави по два пъти в година. Това лято се роди още едно духовно дете на плевенския автор – пленерът „Пространство и време“, привлякъл художници от 6 държави в уютната и приказна атмосфера на Архитектурно-парковия комплекс „Двореца“ в град Балчик. Огнян Кузманов не забравя и родния град, към който е насочен фокусът на предстоящите му идеи. Повече за красотата на отминалото лято, съхранена върху платната на много автори, и за бъдещите замислени събития с адрес Плевен споделя творецът за „Духът на Плевен“.
Г-н Кузманов, вие сте инициатор за създаването на Международния пленер „Пространство и време“, който се проведе за пръв път в Балчик в края на август тази година. Как се роди идеята за него?
В края на май месец тази година имахме двуседмичен пленер в Балчик, който завърши с изложба. Тогава с Жени Михайлова, директор на Архитектурно-парковия комплекс „Дворецът“, решихме да направим Международен пленер „Пространство и време“, за участие в който да поканим 9 добри художници от Украйна, Русия, Латвия, Азербайджан, Франция, които до момента не бяха посещавали България. Включиха се и автори от страната, разбира се. Даденостите в Балчик са невероятни – пренасяш се в една райска обстановка с Ботаническата градина и всичко друго, което румънската кралица Мария е построила там. Решихме да направим пленера от 20 до 30 август в прекрасната Каменна зала. Творците бяха впечатлени от красотата и спокойствието в културния комплекс, в който сякаш времето е спряло. Събитието се осъществи с финансовата подкрепа на доц. Емилияна Конова, управител на МЦ КИРМ „Св. Елисавета“, и на народния представител Васил Антонов. В тези 10 дни всички 10 художници станахме приятели, атмосферата беше прекрасна. Бяха сътворени невероятни картини – предимно пейзажи, които показахме в заключителния вернисаж на 29 август в Каменна зала. Кметът на Балчик – Николай Ангелов, също ни удостои с присъствие. Смятаме пленерът да стане традиционен и да се провежда ежегодно. Надяваме се и Община Балчик да подпомогне проекта ни.
Ще имат ли възможност повече хора да се докоснат до създадените произведения?
На 4 октомври предстои част от картините на участниците в първото издание на Международния пленер „Пространство и време“ да бъдат показани в галерия „Спектра“ в София (ул. „Будапеща“ 92 А), където съм куратор. Изложбата се казва „Есенни страсти“, ще бъде открита в 18 часа, като в нея със свои творби ще се включат и участници в пленера „Хелиополис“, състоял се в град Обзор тази година. Н. Пр. Наргиз Гурбанова – посланик на Азербайджан в България, ще дойде на откриването на вернисажа. Имаме предварителен разговор да подготвим един проект за културен мост между България, Азербайджан и Украйна. В тази връзка да спомена, че дядо ми е белогвардеец от Украйна и аз имам сантимент към тази страна. Поканили сме на откриването на изложбата и посланика на Украйна, за да говорим за бъдещите проекти, които ще направим. Ще има и много представители на плевенската общност в София – тя посещава всички изложби, които ежемесечно откриваме в галерия „Спектра“. По този начин Плевен продължава да живее в сърцата на плевенчани, които са извън града.
Културните мостове са прекрасна идея.
Да, още като директор на Арт център „Плевен“ бях започнал да правя културни мостове между градовете в България. От 4-5 години вече не съм такъв, но реших, че идеята е прекрасна и трябва да надхвърли границите на страната. Затова започнах да правя културните мостове на брега на морето в град Обзор, където намерих подкрепа в лицето на един прекрасен човек – Христо Янев, кмет на града. Той управлява вече два мандата, има много добро отношение към културата и с неговата подкрепа, както и на спомоществователи, започнахме да осъществяваме пленера „Хелиополис“ по два пъти в годината – пролет и есен. Иска ми се тези културни мостове, за които говорих, да намерят стабилна почва в Обзор, където да създадем едно арт селище. Идеята ми е една галерия, на принципа на пчелната пита, да се разраства със студиа за художници и да се удължи туристическият сезон – да е от май до септември месец. Това ще е място, на което ще се срещат Изтокът и Западът, ще се реализират пленери, симпозиуми и всякакви други форми, свързани с изкуството и обърнати и към децата, тъй като там има лагери за деца от Украйна, Русия и др. Кметът на Обзор реализира около 60 фестивала през лятото. Провеждат се в Амфитеатъра, в сърцето на града. Там кипи живот и когато добавим и нашето изкуство, ще бъде фантастично за това място. Много съм щастлив, че всяка година пленерите там са събития. Миналата година участваха 33-ма художници от 13 държави, които създадоха прекрасни приятелства помежду си. И всички искат да се върнат отново. Даже имаше случаи, в които художници отказаха да отидат на пленери в Египет, в Йордания, за да дойдат в България. Ние критикуваме страната си, не харесваме нашето Черноморие, всички говорят за гръцкото, за турското, а чужденците го оценяват, като дойдат и видят. Явно ние нещо пропускаме. Аз съм почитател на нашето море и затова по цяло лято прекарвам времето си там. То невероятно ме зарежда и мисля, че намерих точно този пристан, от който съм се нуждаел години наред, за да се зареждам, да творя и да създавам приятелства с колеги. Всеки художник работи сам в ателието си, това е самотна професия, но когато сме на подобни събития, намираме хора от една кръвна група, от едно тесто, говорим за проблемите в културата и т.н.
Предстои ли реализация на ваши проекти в Плевен?
Преди две години направихме чудесен уъркшоп в хотел „Ростов“. С финалната изложба стартира и художествена галерия „РосАрт“, намираща се в хотела. Имам идея художниците, които са идвали на морето, да ги поканя да видят и вътрешната част на страната. Ще направим Международен пленер в Плевен, където има и какво да се види. Мисля, че това ще е много добре и за самия град. Освен това имам намерение да направя проект, свързан с десетте най-видни плевенчани в сферата на изкуството, каквито са Катя Попова, Гена Димитрова, Емил Димитров, театрали, поети и т. н. Ще поканя 10 художници от чужбина да нарисуват техни големи, модерни портрети, които в последствие да бъдат дарени на Регионалния исторически музей в Плевен. Мисля, че това би било много интересно. Изложени, тези портрети ще подсказват на подрастващите какви личности са излезли от този град. Не съм си откъсвал идеите от Плевен – имам много такива, но на този етап ще ги запазя за себе си.
Успех на всичките ви начинания!