Завършен е проектът на плевенския Регионален исторически музей „Нечуван глас, невиждана картина” – дигитализация и внедряване, посветен на 100-годишнината от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Насочен към опазване на движимото музикално културно наследство, част от фонда на Регионален исторически музей – Плевен, той умело свързва миналото и бъдещето.
Посредством интерактивен киоск, разположен в експозиция „Нова и най-нова история” – в зала „Музикалната слава на Плевен”, от края на м. юни плевенчани и гостите на града имат възможност да се докоснат не просто до явлението Катя Попова, а да засилят своето преживяване чрез обединяване на текст, звук и изображение. Посредством аудио-визуалната техника и дигитализирани десетки аудио и видео носители се представя житейският и творчески път на една незабравима оперна прима.
Проектът обединява над 20 запомнящи се арии, над 10 впечатляващи вокални изпълнения на Катя Попова, над 10 интервюта, над 10 исторически концерта и повече от 10 часа дигитализиран аудио звук. „Нечуван глас, невиждана картина” – дигитализация и внедряване, е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Връх в честванията на 100-годишнината от рождението на талантливата плевенчанка ще бъде XXXII-ото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова”, който се организира от Община Плевен и Плевенската филхармония и ще се състои през октомври.
Катя Попова е родена на 21 януари 1924 г. в Плевен в семейство с музикални интереси. От ранна възраст свири на пиано и участва в училищни оперети, а през 1947 г. завършва пеене в Държавната музикална академия – София, в класа на Мара Цибулка.
Катя Попова дебютира в Софийската опера на 3 ноември 1947 г. в малката роля на Есмералда от комичната опера „Продадена невеста“ от Бедржих Сметана, а малко по-късно изнася и първия си самостоятелен концерт. През 1955 – 1956 г. е на специализация в Болшой театър в Москва – този етап от творческия й път завършва с голямо турне в Русия.
В творческата си кариера Катя Попова изпява над 25 оперни партии, признати за ненадминато явление и съвършен модел за вокално подражание, и се налага като едно от най-авторитетните и предпочитани имена на световната оперна сцена.
Оперната прима е сред основателите и първите участници през 1966 г. в Международния музикален фестивал в родния й град Плевен, наречен по-късно на нейно име Лауреатски дни „Катя Попова”.
Именитата плевенчанка загива в самолетна катастрофа на 24 ноември 1966 г. край Братислава, Чехословакия.