За 30-та поредна година Националният поход „По стъпките на Апостола“ Плевен – Карлово беше посрещнат тържествено в родния град на Васил Левски на неговия рожден ден – 18 юли. По традиция походниците бяха приветствани на площада в Карлово от кмета на града д-р Емил Кабаиванов и се включиха в тържествата за 187-та годишнина от рождението на Левски.
Д-р Галя Цветкова, ръководител на похода, връчи на кмета на гр. Карлово знамето, с което походниците преминаха Балкана.

Вчера заместник-кметът Антон Минев посрещна пред паметника на Васил Левски в Карлово 9-ти лъч от похода, в който участват туристи – ветерани. Той връчи на ръководителя на лъча Румен Узунов грамота от името на кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов, поздрави участниците за техния ентусиазъм и им пожела да предават на идните поколения родолюбивия дух, който носят в сърцата си. Ветераните се преклониха пред паметника на Васил Левски и поднесоха венец в знак на почит.

Общо 250 участници, 68 от които ученици, тръгнаха по стъпките на Левски тази година. Ентусиастите са от различни градове на страната: Плевен, Никопол, София, Карлово, Тетевен, Видин, Ямбол и други. Има и българи, които живеят в САЩ и Англия, но за пореден път са част от националната инициатива, ръководена от д-р Галина Цветкова, председател на Общинския комитет и Сдружение „Васил Левски“.
Осем лъча в състав от 17 до 77 участници потеглиха на датите 13, 14 и 15 юли, за да преминат Стара планина по различни маршрути и да пристигнат в родния град на Апостола Карлово на 18 юли.

Най-възрастният участник в похода е 79-годишният наследник на Васил Левски – Васил Чардаклиев, а най-малката участничка – на две години и половина, е внучката на ръководителката на похода д-р Галина Цветкова. По стъпките на Апостола вървяха представители на градовете Плевен, София, Карлово, Никопол, Пловдив, Варна, Видин, Велико Търново, Ямбол, Несебър, Асеновград, Тетевен, Ябланица, българи, живеещи в САЩ, Англия, Австралия, Австрия, а за първи път – и сърби.
Националният поход „По стъпките на Апостола“ вече има своя песен – „Небе в очите“, и специално изработено везано знаме. Песента е подарък за ръководителите и участниците, автор на музиката е Георги Милтиядов, текстът е на Десислава Софранова, а изпълнението – на квартет „Белканто“. Песента прозвуча за първи път на 11 юли пред паметника на Васил Левски в Плевен при откриването на похода. Идеята за везаното знаме е от години и нейната реализация е факт благодарение на финансовата подкрепа на участници в похода от София, Варна и Карлово. На знамето са изписани мисли на Апостола, началната година на похода – 1995-а, отбелязано е и неговото 30-то издание. Също за първа година по време на прехода Балкана беше огласен от изпълнения с гайда и тъпан на ученици от Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ – Плевен – те също участваха в събитието.



В публикацията са зползвани и снимки на Община Карлово.