Президентът Румен Радев: Необходима е по-голяма финансова децентрализация и самостоятелност за общините, за да процъфтява културата и на местно, и на национално ниво

0
630
Румен Радев

„По-голяма финансова децентрализация и независимост на българските общини ще им позволи да създадат по-добри условия за реализация на творците и за процъфтяването на културата на местно и национално ниво. Местната власт има изключително важна роля за формирането на духовността като ценност. Тя трябва да разполага с ресурси да подкрепя и организира активна дейност у артистите и да я популяризира.“ Това заяви държавният глава Румен Радев днес в Плевен, където се срещна с изявени културни дейци в сферата на киното, театъра, музикалното и изобразително изкуство.

Необходим е баланс в държавната политика между инвестициите в инфраструктура и култура, каза още президентът: „Важно е да имаме инфраструктура и в областта на духовността и културата – трябва държавата да застава зад всички театри, музеи и други институции на духовността. Не просто да помага, а да приема това като свой постоянен и неотменим ангажимент.“

Румен Радев посочи, че са необходими и механизми за духовното развитие на творците и талантите – за тяхното качествено и модерно образование, както и достойно заплащане. Не на последно място държавата трябва да работи за международния обмен на българското изкуство и то да бъде по-видимо на световната сцена: „От гледна точка на броя население и икономическия потенциал България не може да се сравнява с много други. Но като постижения на културата и мащаба на нашите таланти, ние сме равни на световните колоси.“

Активността на местните артистични общности доказва, че българските култура и изкуство са непреходни, заяви още президентът. Като особено важна цел държавният глава отличи възпитаването на младото поколение в почит към културата и популяризирането на изкуството.

Румен Радев оцени като положителна тенденцията утвърдени таланти да се връщат към творчество в родните си градове. „Не трябва културната активност да бъде централизирана в само няколко големи точки в страната. Изкуството също така не трябва да се дели на провинциално и столично“, заяви президентът.

Държавният глава открои и необходимостта от ефективна и предвидима политика за подпомагане на артистите, по-специално творците на свободна практика, в контекста на настоящата криза.

Румен Радев разгледа творбите в Художествената галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ и се запозна с историята на музея. „Галерията е не просто храм на българската култура и изкуство с колекция на световно ниво, тя е и храм на силния български дух“, заяви държавният глава. Румен Радев припомни огромния дарителски жест на великия художник Светлин Русев. „Нацията ни не е механичен сбор от хора, тя е съвкупност от ценности, между които са плевенските творци Светлин Русев, Илия Бешков, Катя Попова, Гена Димитрова, а днес вие развивате и предавате на следващите поколения“, обърна се президентът Радев към присъстващите общественици и дейци на изкуството.

По-рано днес президентът Румен Радев участва в ритуала по зарязване на лозята на експерименталната база на Института по лозарство и винарство в Плевен. Обичаят се състоя по случай Деня на лозаря и празника Св. Трифон Зарезан – 14 февруари. В празничния ритуал по зарязването се включи и посланикът на Китайската народна република в България Дун Сяодзун и поднесе своите поздравления по случай празника. Държавният глава изказа признателност към екипа на Института по лозарство и винарство и отбеляза, че ранното му създаване през 1902 г., дългогодишната работа на специалистите в него и високият им професионализъм са повод за национална гордост: “Искам да изкажа своята дълбока признателност на екипа на Института за усилията, енергията и любовта, с които отстояват нашите вековни традиции, бранят опитите за похищение върху националния безценен генофонд, съхраняват българските сортове грозде и създаването на българско вино. Те подготвят следваща генерация учени в тази област и развиват модерно лозарство, винопроизводство и водещи технологии, които намират световно признание и допринасят България да има достойно място на международните пазари.”

Президентът Румен Радев изтъкна високия потенциал на българските лозари и винопроизводители да реализират традиционни сортове и продукция на международните пазари.

Държавният глава Радев удостои Института по лозарство и винарство с почетен плакет „Св. св. Кирил и Методий“ на президента на Р България. Отличието беше връчено за ключовата роля на Института в подготовката на поколения учени в областта на лозарството и винарството, за цялостния му принос за съхранението на традиционните и създаването на нови сортове и хибриди лозови насаждения.

Президентът Радев връчва почетния плакет „Св. св. Кирил и Методий“ на директора на Института по лозарство и винарство в Плевен проф. Иван Пачев, снимка: пресцентър на Президентството

Президентът посети Института, в който се съхраняват ценни реколти от историята на българското винарство и се излагат най-успешните експонати, разработени от учените. Държавният глава и учените обсъдиха актуалните предизвикателства пред българското винопроизводство. Експертите запознаха президента с предимствата на българските десертни сортове грозде и характерните за региона реколти. Румен Радев посочи, че е необходима ефективна държавна политика, стимули и механизми за възраждане и утвърждаване на традиционните български производства.

Текст: Пресцентър на Президентството, снимки: Община Плевен

Остави коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here