С концерта „Пламен Джуров на 75“ Плевенската филхармония ще отбележи годишнината от рождението на известния плевенски диригент, композитор и педагог проф. Пламен Джуров, който ще застане на диригентския пулт. Солист ще е пианистката със световна кариера Пламена Мангова. В програмата ще прозвучат Елегия за симфоничен оркестър (написана за Плевенска филхармония през 1980 г.) от Пламен Джуров, Концерт за пиано и оркестър в ла минор, оп. 16 от Едвард Григ и Класическа симфония, оп. 25 от Сергей Прокофиев. Концертът е на 28 ноември 2024 г., от 19 ч., в зала “Катя Попова”.
Пламена Мангова е родена в Плевен, където завършва НУИ “П. Пипков”, а след това учи при Марина Капацинская в НМА “Панчо Владигеров” – София. Продължава образованието си във Висшето музикално училище “Кралица София” в Мадрид, Испания, при легендарния Дмитрий Башкиров. Работи с Абдал-Рахман Ел Баша в музикалния колеж “Кралица Елизабет” в Белгия. Печели втора награда на изключително престижния конкурс “Кралица Елизабет” 2007 и започва блестяща международна кариера, която я отвежда до почти всяка точка на света.
Пламена Мангова е лауреат на много престижни международни конкурси за пиано и камерна музика, включително на конкурса за пиано Paloma O’Shea в Сантандер и конкурса за камерна музика Vittorio Gui във Флоренция. Плевенчанката свири с водещи оркестри като Staatskapelle Berlin, филхармониите на Ротердам, Люксембург и Токио, Филхармоничния оркестър на Френското радио, Белгийския национален оркестър, филхармонията на BBС Манчестър, оркестъра на RAI Торино, Симфоничния оркестър Чайковски, Английския камерен оркестър, Синфония Варсовия, Хонконгската симфониета, оркестър MDR Лайпциг, Симфоничен оркестър RTVE Мадрид, Фестивалния камерен оркестър на Вербие и симфоничните оркестри на Санкт Петербург, Трондхайм, Тайпе и Нова Зеландия.
Мангова свири в престижни зали и участва в значими фестивали. След записите на интеграл от творби за цигулка и пиано на Сергей Прокофиев с Татяна Самуил (за лейбъла Cypres), тя прави двоен албум с камерни творби от Шостакович за фирмата Fuga Libera. Първият й самостоятелен диск получава наградата „Златен диапазон на годината 2007“. Вторият диск с камерна музика на Шостакович, реализиран с Татяна Мелниченко, Наталия Пришепенко и Себастиян Клингер е отличен с наградата на сп. „Пицикато“, Люксембург.
Запис на рецитала й с творби от Бетовен е високо оценен от сп. „Диапазон“, също и изпълнението на Бурлеска от Рихард Щраус с Националния оркестър на Белгия. Дискът с Клавирния концерт № 1 от Брамс с Белгийския национален оркестър получава възторжен отзив от Брейс Морисън в английското сп. „Грамофон“. Следват запис на камерни произведения със знаменития виолончелист Александр Князев и дискът „Мостове на любовта” с музика на Албена Петрович – Врачанска, номиниран за немската награда „Опус класик“. Пламена Мангова е носител на престижните награди „Кристална лира“ и „Златно перо“.
Сред най-ярките й изяви през сезоните 2021/2022 и 2022/2023 е рецитал с представяне на новия й диск „Съкровени писма” с произведения на Роберт Шуман, Клара Шуман и Йоханес Брамс в зала Gaveau в Париж. Премиерата на диска се състоя на 21 септември 2022 г. в Градската художествена галерия на Варна – по време на Европейския музикален фестивал.
Пламена Мангова откри новия си творчески сезон 2024/2025 в България, изпълнявайки „Рапсодия в синьо“ на Джордж Гершуин със Симфоничен оркестър на БНР. Следващият й концерт отново беше у нас – на 6 ноември, когато тя сподели сцената на Зала „България“ с Райнер Хонек, който повече от 40 години е концертмайстор на Виенската филхармония. Заедно с Камерния ансамбъл “Софийски солисти” и диригента Константин Добройков те изпълниха концерта за цигулка и пиано на Ф. Менделсон – Бартолди.
Проф. Пламен Джуров е роден в Плевен. Завършил е средното си образование в Музикалното училище „Панайот Пипков“ в родния си град, след което и Националната музикална академия в София с три специалности – пиано при проф. Мара Балсамова, дирижиране при проф. Константин Илиев и композиция при проф. Марин Големинов. От 1976 г. до 1982 г. е диригент на Плевенската филхармония.
Името му е свързано с множество концерти по целия свят, като освен диригент той е и автор на музикални творби. Една от тях е „Тост… за Плевен“ – подарък, който проф. Джуров поднесе на родния си град от сцената на зала „Емил Димитров“ в читалище „Съгласие – 1869“, заедно с Плевенската филхармония, за 70-годишния си юбилей в края на миналата 2019 година.
Отличен е с наградата „Изключителен принос към българската култура“ в анкетата „Музикант на годината“ 2019, която провежда всяка година предаването за класическа музика „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ по БНР.
Пламен Джуров е удостоен със званието „Почетен гражданин на Община Плевен“ през 2020 г.