Над 250 читатели споделиха емоционална вечер с обичаната българска писателка Мария Лалева в Плевен

0
332
Мария Лалева

Над 250 читатели споделиха емоционална вечер в Плевен с обичаната българска писателка Мария Лалева, която гостува с новия си роман “Пътища от огън” на Плевенска артсцена “Измерения”. Културният форум се организира от Сдружение „Духът на Плевен“ под егидата на Медицински център – Клиничен институт за репродуктивна медицина “Св. Елисавета” – Плевен и Пловдив, с управител доц. д-р Емилияна Конова.  

Вълнуващото събитие за многобройните почитатели на авторката се състоя на 22 ноември 2024 г., в зала “Ростов” (ресторанта на хотел “Ростов” – ул. “Цар Борис III” 2) при свободен вход.

Вечерта откри Виктор Девенски, ученик в класа по поп и джаз пеене при НУИ “Панайот Пипков”, с изпълнение на “Болката отляво” от репертоара на попзвездата Васил Найденов, а след това Даниела Дочева, журналистка и част от Сдружение “Духът на Плевен”, представи Мария Лалева и й зададе разнообразни въпроси за новата й книга и творческия процес изобщо.   

Емоционално и много въздействащо, авторката сподели интересна информация за своите герои и техните послания, свои прозрения и разсъждения за вечните теми на живота, претворени чрез действащите колоритни образи в книгите й, и най-вече за любовта, която е смисълът и е в центъра на всички процеси – и в книгите й, и в живота. Писателката направи любопитни паралели между някои от героите от настоящия й роман и предходните й два – “Живот в скалите” и “Пасиансът на архангелите” (всички са издадени от „Книгомания“).

В “Пътища от огън” Мария Лалева посяга към темата за войната – войната вътре в човека и извън него. “Войната като клада и въпрос, като изпитание и съдба, като последен шанс да поемем по пътя към доброто и Бога. Любовта във всичките ѝ човешки проявления – семейна, приятелска и романтична. Любов към родната земя и своите, любовта като път за израстване”. 

Тук тя поставя и темата за учителите – във всички смисли на думата: буквален, духовен, житейски, както и за срещата с истинското Аз и сянката му. Писателката поясни, че за нея учителите са изключително важни, затова те имат специално място в новия й роман.    
Главният герой – Карим, бяга от войната в Сирия в търсене на дом и мир. “По пътищата му на изгнаник го очакват драматични обрати и срещи със странни противоречиви хора, които преобръщат съдбата му, предизвикват го да преосмисли себе си и собствените си представи за свои и чужди, за добро и зло, за вяра и религия, за Бога и дявола у човека, за саможертва и мисия, за любов и раздяла. Пред очите му се разкрива непознат свят, а неочакваната му среща с любовта го провокира да надскочи предразсъдъците си, границите на кръвта, догмите и вярванията си”, коментира още Мария Лалева. И добавя: “Това е книга за огъня, който човекът пали сам, за да изгори вчерашното си Аз – огън, пречистващ и нужен за израстването на душата. Книга за огнените човешки пътища, по които съдбата ни води, за да спаси красивото, извечното, сияйното у човешкото същество.”

Най-трансформиращите събития, водещи главния герой към срещата с душата му, той преживява в България, която авторката успява да представи по вълнуващ и интересен начин през очите на чужденеца, а това е една от главните й цели. Под най-видимия пласт на социални и икономически проблеми прозира земя древна и мъдра, земя на дух, доброта и съпричастност, която приласкава и свои, и чужди, ако пристъпят към нея честно и смирено, и ги дарява с неизмерими духовни съкровища. Ярки са образите на Отшелника, който се грижи за душите на живите, като общува с Небето, на клошаря Диоген, който със своето фенерче търси истината и доброто у хората, на Командоса, който успява да се намери и да даде милост на душата си, на красивата и силна полицайка Нада, която срещайки истинската любов, сваля маската на вечно силната жена, погребала болките си, изцелява сърцето си и дава път на истинската творяща и мека женска енергия…   

Писателката сподели, че в романите й винаги има един мистичен образ, защото човекът има нужда някой да му превежда посланията на Небето на разбираем език.

Специална е ролята на жените в този роман. Той започва със замесването на хляба от женски ръце – на свекърва и снаха, които пеят, за да се влее любовта в творението им, и завършва със същата картина – майка и осиновената й дъщеря месят хляба и пеят, за да подредят този свят по законите на любовта, красотата и мира. Жените знаят как да го направят “отпреди времето”, тъй като носят паметта за това в гените си, и по-възрастните напомнят на по-младите тази свещена мисия.

Вълнуващото изложение на Мария Лалева за нейния творчески свят отстъпи за минути пред страстното танго аржентино, поднесено от Татяна Македонска и Момчил Петков – шампиони на България и 7-ми в света за Шоупрограми “Латина”. Те усъвършенстват своя талант под ръководството на треньора си Люба Валентинова в Клуба по спортни танци “Артефакт” – Плевен, и с всяка своя поява на сцена успяват да очароват публиката. Писателката призна, че тангото може да изрази само с една дума – “любов”, всичко, за което пише тя. И обобщи, че огромното й желание е, когато читателят затвори последната страница на нейна книга, да се почувства великолепен – с всички свои слабости, болки и колебания, но и с божественото, заложено в неговата същност.

За радост на многобройната възхитена аудитория в Плевен Мария Лалева отдели щедро време за интересните въпроси, които зададоха читатели, след което часове наред и неуморно раздава автографи на всички желаещи; сподели емоциите им с усмивка, изслуша интересни лични истории и впечатления, сподели и свои такива, прие много цветя и подаръци и се снима с всеки, който имаше потребност да увековечи този миг за личните си спомени.

Към домакините от Сдружение “Духът на Плевен” и лично към доц. д-р Емилияна Конова писателката Мария Лалева изказа специални благодарности за чудесната организация на творческата среща.

За светлинната феерия и прекрасния звук на събитието се погрижи Анатолий Николов (digital event services).

За Мария Лалева:

Мария Лалева е родена на 17 юли 1969 г. в Благоевград. Завършва езикова гимназия с френски език. Има висше икономическо образование. Автор е на стихосбирките „Личен архив“ (2013 г.), „Не съм ви ближна“ (2016 г.) и „Благословете Юда“ (2019 г.).

През 2018 г. излиза първият ѝ роман „Живот в скалите“, който шест години е в класациите за най-продавана книга. Оглавява Топ 100 на „Хеликон“ за най-продавана книга (2019 г.), Топ 50 – за най-продаван български автор (2019 и 2020 г.), обявен е и за най-продаваната книга на десетилетието.

През 2021 г. публикува втория си роман „Пасиансът на архангелите“, който също е начело на класациите за най-продавана книга. Мария Лалева е отличена с престижната награда „Жена на годината“ на сп. „Грация“ в категория „Култура“ за 2019 г.

Остави коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here