Клубовете по извънкласни дейности към Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ – Плевен, и Руският център на Регионалната библиотека „Христо Смирненски“ отбелязаха заедно Международния ден на чая – 15 декември, информират от училището. Изявата премина под мотото „Напитката, която ни обединява“.
Представени бяха различните традиции за приготвяне и пиене на чай в различните култури, а гостите се убедиха, че в многообразието на света съществуват и много общи неща. Гостите научиха, че в Индия чаят се пие с мляко, а към него се добавят и различни подправки като джинджифил, канела или карамфил.
В Шри Ланка предпочитат ароматизирания чай. Обикновено изборът е между вкус на шоколад, манго, вишна, малина или ягода. В Тибет добавят мляко от тибетски як, сол, масло и дори запържено брашно. В Бирма правят салата от листата на чаеното дърво.
Най-странен е начинът на приготвяне на чаените листа в Монголия. Там той се вари с ориз, месо, пелмени и разтопена овча мазнина.
В Япония има цяла специална чаена церемония, която всяко момиче трябва да научи. Обучението трае три години, като момичето получава различни майсторски степени.
В Русия за сваряването на чая се използват специални самовари, които присъстват във всеки дом. Към готовата напитка добавят мед, плодово сладко или захар.