Весела Димова развълнува дълбоко почитателите си с премиерата в Плевен на поетичния албум “Кеят на чайките”, събрал над 80 нейни стихотворения по картини на варненската художничка Светла Косева. Събитието се състоя снощи, 20 септември, в залата на 1-я етаж в хотел “Ростов” в Плевен.
Вечерта откри журналистката Даниела Дочева от Сдружение “Духът на Плевен”, което е организатор на събитието в рамките на културния форум Плевенска артсцена „Измерения“ и с подкрепата на Медицински център „Св. Елисавета“ – Плевен, с управител доц. д-р Емилияна Конова, д.м.
Красивите творчески светове на Весела Димова и Светла Косева намират чуден пристан в поетичния албум “Кеят на чайките” – така се казва картината, която има невероятна история, споделена от поетесата по време на представянето, а и в самия албум. През 2009 г. тя вижда картината във в. “Словото днес”, влюбва се в нея и решава, че трябва да я има. Издирва я 9 месеца – от варненска галерия произведението е отпътувало за Пловдив, а после – за София. Тъкмо успява да се свърже с галерията, но от там й отговарят, че платното е поръчано от колекционер…
На следващата година поетесата посещава за първи път Рупите и гроба на Ванга. Отправя гореща молба за здравето на свой приятел, на когото предстои сериозна операция. Плахо си пожелава и въпросната картина. По ирационален път знае, че човекът и картината са свързани и ако получи картината, ще оздравее човекът. По обратния път получава 2 обаждания: от софийската галерия я информират, че купувачът се е отказал и картината е нейна, а след това и нейният близък я уверява, че операцията е минала успешно.
Неимоверно щастие се настанява в душата й. Картината пристига: още по-прелестна на живо. Оказва се обаче, че няма подходящо място за нея – с простор и светлина, затова остава 5 години опакована в ракла. В този период поетесата сънува един и същ сън многократно: картината е окачена в просторна и светла стая, със светлосини стени и млечнобели кожени мебели.
Междувременно получава покана от проф. Григор Горчев (б.р., днес той е академик) в качеството й на лекар кардиолог да се присъедини към екипа на неговата болница, която е в строеж. Той й дава възможността да си избере кабинет и тя се спира на голямо и светло помещение на първия етаж. След време болницата е завършена, а проф. Горчев отново я кани да види завършения вид на кабинета си. Тя застива невярваща на прага, защото се оказва, че това е стаята от съня й: светлосини стени и млечнобели кожени мебели. И така картината “Кеят на чайките” заема най-накрая полагащото й се място – над красивия диван, на който пациентите, избрали да ги лекува кардиологът, сядат. Всички се дивят на магията на картината, а някои чувстват и нейната благотворна енергия върху своето здраве.
Тази чудна история развълнува публиката в зала “Ростов” и я поведе на приказно пътуване. Красотата и внушението на картината “Кеят на чайките”, дала име и на албума впоследствие, провокира Весела Димова да създаде стихотворение по нея. Във времето се трупат поетични творби по специалните платна на Светла Косева и поетесата решава да ги подреди в прелестен албум, за да сподели неповторимата емоция от досега с двете изкуства с многобройните си приятели и почитатели. Тази необикновена и красива книга, издадена от „Медиатех“ с управител инж. Атанас Върбанов, имаше и своята първа среща с читатели – на 22 август, във варненската галерия “Ларго”, сред специалната атмосфера на изложбата живопис на Светла Косева.
А в Плевен ценителите на словото и живописта изпратиха заедно лятото – два дни преди настъпването на астрономическата есен, и прегърнаха неговия приказен пламък чрез стиховете на Весела Димова, прочетени от нея, и платната на Светла Косева, представени чрез мултимедия. В залата имаше и 6 приказни картини на художничката, на които всеки имаше възможност да се наслади по време и след рецитала. Присъстващите споделиха това специално преживяване, което ги заведе отвъд видимите символи на най-слънчевия сезон: чайките, морето, лунната пътека, мидите, пясъка, споделените изгреви и залези, пейката за двама… Там, където въображението може да твори вълшебства.
Чуха историята на главната улица, по която се разхождат хора, а всъщност се разхожда Съдбата, прави си шегички с тях, или им дава това, от което имат нужда. Преживяха историята на човека, който върви към фара и преосмисля живота си. Историята на мъжа, който се отдалечава по пясъчния бряг. Историята на чакащата жена, която очаква любовта си, или може би се разделя с нея. Много такива истории има в този поетичен албум. Има и много любов в стиховете, защото има много любов в самите картини.
Варненската художничка Светла Косева е позната на публиката със своя класически, импресионистичен рисунък, с пастелната, изчистена палитра, с композициите, които имат ефекта на запечатан миг. Обичайните теми и образи за нея са птиците, морето, самотната фигура на брега, музикантът. В картините й винаги присъства играта на въздуха и светлината, интимността и съзерцателността на героите ѝ, романтиката, които формират и нейния творчески стил.
Платната й носят ефирност, недоизказаност, чудесно лятно настроение и малко вълшебство. Историите, които тя разказва чрез багрите, започват върху платното, но се пренасят в сърцето и въображението на зрителя, където оживяват, дишат и намират своето интересно и вълнуващо продължение. Този естествен резонанс създава онова удовлетворение в душата на възприемащия, което се ражда от съучастието чрез сетивата му в творческия процес.
Ето този невидим език на платната улавя и плевенската поетеса Весела Димова, която смело потъва във визуалното, за да разкаже останалото, невидимото. И създава чудни стихове, неотделими вече от картините, защото именно тази приказна симбиоза между платното и поезията създава нещо качествено ново, нещо друго, нещо, с което не искаш да се разделиш. Приятно е дори само да държиш този поетичен албум в ръце, защото той е много красив, много светъл и те поглъща още с разгръщането на първия лист – на лявата страница е картината, а на дясната – стихотворението, родено от нея. Интересен е фактът, че нито едно от двете изкуства – поезия и живопис, не подчинява другото, не го прави второстепенно и своя илюстрация, а съществуват равностойно, в неописуем диалог, който отеква с несравнимата си хармония в душата на възприемащия.
По време на рецитала в Плевен присъстващите, покорени и от емоционалния глас на поетесата Весела Димова, която представи стиховете си, се пренесоха в друго измерение – на универсалната музика на душата.
Весела Димова пише стихове от ученичка и това е другата нейна същност, неотделима от професията й на лекар кардиолог. Чрез творчеството си в годините се доказва като една от най-значимите съвременни български поетеси. Носител е на множество награди, сред които и наградата “Плевенчанин на годината” за 2008 г. Двукратен носител е на отличието “КДК-арт” за литература, тя е и първият носител на станалата вече традиционна годишна награда за цялостно творчество “О`Писменехъ!“ за 2020 г. Стиховете й са превеждани и публикувани на руски, румънски, английски, македонски, арабски, португалски и др. езици. Член е на Съюза на българските писатели и на Международния клуб на лекарите – писатели. Автор е на 21 книги със стихове.
Присъстващите на събитието снощи си тръгнаха с ценен подарък от Весела Димова – поетичния албум “Кеят на чайките”. Поетесата търпеливо и с усмивка раздаде автографи на желаещите, а те я дариха с емоционалните си думи на благодарност за вълшебната вечер. Сред големите изненади и мили подаръци за Весела Димова беше тетрадката й за класни работи по литература от времето, в което е била в 11 клас. Тя й беше поднесена като специален дар от нейната учителка по български език и литература в тогавашната Езикова гимназия в Плевен. Пред многобройната публика преподавателката й показа, че всички писмени работи е оценявала само с шестици, тъй като в тях няма нито една грешка.