Татяна Любенова събра документално-публицистични хроники за погрома на икономиката в Плевенския край в книга

0
650
Книга "Походът на еничарите" - Татяна Любенова

Татяна Любенова събра документално-публицистични хроники за погрома на икономиката в Плевенския край в книгата „Походът на еничарите“. Дългогодишната журналистка е подредила хронологично всички свои материали, чрез които е отразявала процесите на унищожение на част от плевенските големи предприятия, в които работеха хиляди хора.

„Постарах се да намеря информация какво точно представляваха тези предприятия, колко хора работеха в тях, какво произвеждаха, защо бяха създадени, в какво се превърнаха и как бяха разграбени. Посочени са източниците, от които е взета тази информация, но тя беше необходима, за да се направи картината цялостна заедно с моите журналистически материали. Благодаря на всички мои колеги, които се съгласиха техни публикации по проблемите да бъдат отпечатани тук като необходима връзка между събитията и в подкрепа на моите репортажи и информации“, пояснява авторката.

Книгата разказва за съдбата на Нефтохимическия комбинат (рафитерия „Плама“) – Плевен, Завода за електрокари и мотокари („Балканкар“) – Плевен, Завод за ядрени прибори („Екоел“) – Плевен, Машиностроителния завод „Девети май“ („Бета“) – Червен бряг, Завода за електромери „Елиа“ – Никопол, Държавния текстилен комбинат „Асен Халачев“ („Славина“ ЕАД) – Плевен, Тютюневия комбинат „Васил Топалски“ („Плевен – Булгартабак“ АД) – Плевен, Пивоварния завод „Плевенско пиво“ – Плевен, „Винзавод“ („Гъмза“ ЕАД) – Плевен, Държавния консервен комбинат „Георги Кирков“ („Сторко“) – Плевен, Държавното предприятие „Проучване и добив на нефт и газ“ – Долни Дъбник.

На страниците на книгата е поместена информация още за Машиностроителния завод „Н. Й. Вапцаров“ – Плевен, Български съобщения и пощи (БТК) – Плевен, Атомната електроцентрала в Козлудуй и за Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия.

Четивото е „опит да се съхрани паметта за една България, която вече не съществува, която съзнателно беше унищожена, а хората, които я построиха, бяха унизени и сведени до нивото на оцеляване. Хората, които построиха пътищата, заводите, предприятията, стопанствата, които работиха и създаваха, допринасяйки не само за себе си, но и за общото благо“, пояснява мотивите си за написване на книгата авторката Татяна Любенова, като уточнява, че не претендира за изчерпателност.

Материалите представят времевия период от 1989 г. до 2009 г. По някои от темите има и съвременен поглед – от позицията на фактите през настоящата 2021 г. За илюстриране на информацията са използвани черно-бели снимки на Л. Златков, К. Чаръкчиев и Л. Иванов.

Изданието е на „Северно ехо“ и се реализира с добронамерената подкрепа на спомоществователи, сред които МЦ КИРМ „Света Елисавета“ с управител доц. д-р Емилияна Конова, д.м.    

Остави коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here