Проф. д-р Славчо Томов е избран за член-кореспондент на БАН в областта на медицинските науки. Решението на Събранието на академиците за избор на нови член-кореспонденти беше взето вчера, 27 септември 2024 г.
Проф. д-р Славчо Томов е председател на Общото събрание и директор на Научноизследователския институт към Медицински университет в Плевен (МУ – Плевен). Той е признат учен, световноизвестен хирург и виден общественик, чиито многобройни научни и професионални постижения имат ценен принос в областта на гинекологията, онкологията, лапарскопската, роботизираната и хистероскопската хирургия. Той е автор на над 430 научни трудове, сред които 216 публикации в български научни издания, 63 – в чуждестранни научни издания, 1 патент и повече от 160 участия с научни доклади в международни и национални научни форуми с международно участие.
По време на управлението на проф. Славчо Томов като ректор на плевенския Медицински университет в продължение на два мандата (2013-2021 година) висшето учебно заведение се превърна в емблема на града и в регионален фактор за развитието на обществения и социалния живот на общината и областта. Не е случаен фактът, че през 2018 г. проф. Томов беше удостоен със званието “Почетен гражданин на Плевен”.
Проф. Томов е инициатор за създаването на Българската асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия (БАМИРХ), която обединява усилията на гинеколози, хирурзи и уролози, както и на специалисти по здравни грижи в тази толкова специфична и иновативна област. От структурирането на БАМИРХ до днес той е председател на Асоциацията. Екипната работа на акад. д-р Григор Горчев и проф. д-р Славчо Томов е в основата на създаването на изцяло ново направление в медицината – роботизирана гинекологична хирургия.
През 2013 г. в Плевен е разкрит първият в страната Регионален академичен център на БАН, като част от националната академична мрежа. Основната цел е по-широко и по-пълноценно сътрудничество и интеграция между институтите на БАН и техните подразделения в отделните региони на страната с университетите, регионалния бизнес, общините и неправителствените организации – т.нар. Триъгълник на знанието.