С празнично шествие на ученици, студенти, образователни институции и дейци на културата, предвождани от детски оркестри и свещеници с икона на Светите братя Кирил и Методий, ще започне организираната от Община Плевен празнична програма на 24 май. Шествието ще тръгне в 10.30 часа от площад „Стефан Стамболов“ при ДКТ „Иван Радоев“, ще премине по централната пешеходна улица „Васил Левски“ и ще стигне до паметника на Светите братя Кирил и Методий на едноименната улица в града.
От 11.00 часа там ще бъде отслужен празничен молебен и водосвет. Слово по повод празника ще произнесе кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов. Пред паметната плоча на просветителите ще бъдат поднесени венци и цветя.
Празникът на духа и словото в Плевен ще продължи с Общоградско хорово изпълнение на химна „Върви, народе възродени!”, в което отново ще се включат ученици от училища в общината, заедно с Общински хор „Гена Димитрова”, Хорът за македонски песни при читалище “Парашкев Цветков” – Плевен, и др. Началото е 11.30 ч. на централния площад „Възраждане“. Концерт за всички присъстващи ще изнесе и Общинският духов оркестър.
По повод 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура ръководството на Община Плевен ще отличи директори, учители и ученици от община Плевен, дейци на културата и изкуството. Церемониите ще започнат в 12.00 ч. в зала „Катя Попова“ – награждаване на учители и ученици от Община Плевен, от 13.00 часа в Артцентър Плевен – награждаване на дейци на културата.
До 18.00 часа на 24 май на пл. „Възраждане“ за всички ценители на хубавите книги и обичащите да четат ще бъде организирана и традиционната „Алея на книгата“.























