Традиционният Коледен благотворителен бал на Ротъри клуб Плевен Центрум ще подпомогне заснемането на филм за легендарния певец от град Плевен Емил Димитров. Продукцията беше анонсирана по време на премиерата на филма за Аспарух Георгиев – Гунди, а зад проекта отново стоят продуцентите Андрей Арнаудов и Иван Христов, които направиха и филма за Гунди.
Балът ще се състои на 13 декември (петък), от 19 ч., в ресторант “Ростов” в Плевен. Водещи на вечерта са актьорът Веселин Плачков и поппевицата Мариана Попова, която е част от Фондация “Емил Димитров”.
Следващият филм на Иван и Андрей с работно заглавие “Емил” ще бъде режисиран от Яна Титова – известна пловдивска актриса, която в последните години се изявява като режисьор и стои зад филмите ”Диада” и “Доза щастие”. За ролята на Емил Димитров като млад е избран актьорът Александър Кендеров, който догодина ще се дипломира в класа по Актьорство за драматичен театър на проф. д-р Ивайло Христов в НАТФИЗ. Талантливият млад артист е част и от студентската група “Живи и здрави”, в която е вокалист и свири на кахон. Александър Кендеров е познат на публиката от филма “Бягство” на Виктор Божинов, където играе главната роля.
***
Световноизвестният изпълнител Емил Димитров е роден на 23 декември 1940 г. в град Плевен – в семейството на илюзиониста Димитър Димитров (Факира Мити, бивш кинооператор на неми филми) и французойката Анастасия Димитрова (мадам Сиси), която е асистентка на съпруга си.
Надареният младеж от дете се увлича по рисуването и по класическата музика. Свири на акордеон, композира и участва в училищни пиеси. През 1959 г. получава втора награда на „Второто общобългарско състезание за изпълнители и инструменталисти“ за изпълнението му на акордеон на „Унгарската рапсодия“ от Лист, а една година по-късно е приет да учи актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“. Не след дълго напуска и се отдава на музикалната си кариера.
На 24 декември 1960 г. в кино „Петър Берон“ представя пред публика авторската си песен „Арлекино“, акомпанирайки си на акордеон, с която две години по-късно печели награда на Международния фестивал в Сопот (Полша), която е и първата международна награда за българска песен.
През 1965 г. излиза първата му самостоятелна дългосвиреща плоча, която е и първата самостоятелна дългосвиреща плоча на естраден изпълнител в България. Продадени са рекорден брой копия от нея.
През 40-годишната си кариера Емил Димитров издава над 30 албума, създава около 350 песни, продава 65 милиона копия от албумите си по целия свят (55 милиона от които само в Русия), изнася над 7000 концерта в европейски, азиатски, африкански страни, пее на една сцена с Рики е Повери, Ал Бано, Джани Моранди, Патриция Карли, Шарл Азнавур, Йосиф Кобзон, Алла Пугачова (която изгрява на музикалния небосклон благодарение на неговата песен „Арлекино“) и много други звезди на българската и световната поп и рок музика. Наричат го „крал на песента“ и „Синатра на Изтока“.
Във Франция го очаква блестяща кариера, но той тъгува по родината и се завръща обратно в България. Женен е за кратко за Грета Ганчева през 1967 г. От брака си с Мариета Димитрова през 1968 г. има син – също се казва Емил Димитров.
Умира на 30 март 2005 г. – на 65-годишна възраст. Оставя след себе си международна кариера, огромен брой златни хитове и много любов – дадена и получена от публиката у нас и по света.
В памет на естрадния певец, в центъра на родния му Плевен през 2018 г беше открит паметник, дело на скулптора Константин Симеонов – Костика. Другият паметен знак в града е релеф на родната му къща в 9-ти квартал на ул. „Емил Димитров“ – той е дело на творческия тандем и артистично семейство Убавка Тончев и Константин Симеонов – Костика. В чест на световноизвестния изпълнител концертната зала в читалище „Съгласие 1869“ носи неговото име.