Доброволци организираха почистването на паметника на Девета пехотна плевенска дивизия в Плевен, предстои възстановяване на откраднати букви от надписите 

0
162
Паметник Дойран

Доброволци организираха и реализираха почистването на паметника на Девета пехотна плевенска дивизия на площад “Свободата” в центъра на Плевен. Монументът беше измит с интензивна водна струя от набезите на гълъби. Предстои възстановяването на изпочупени и откраднати букви от надписите на постамента, като за направата им ще бъдат използвани гилзи, а разходите ще бъдат поети от политика Красимир Каракачанов, информира Иван Нинов от Сдружение „Героите на Дойран“ – Плевен, които са инициатори на акцията. Авторите на инициативата ще сменят с месингови пластмасовите букви, които във времето са заменили някои от откраднатите оригинални.

Надписите са в долната част на постамента и гласят: „На героите от 9-та пехотна Плевенска дивизия вечна слава“, „Акалан 1913“, „Ниш 1915“ и „Дойран 1918“. На най-високия пиедестал на монумента се извисява фигурата в цял ръст на командира на Девета плевенска дивизия – генерал Владимир Вазов, а в четирите краища на мемориала има фигури на бойци с униформи от периода 1912-1918 г. – Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни.

Паметникът е първият от такъв мащаб, издиган през последните над 75 години, и е посветен на една от най-големите победи на Българската армия през Първата световна война – битката при Дойран. Мемориалът беше монтиран на 16 ноември 2019 г. и официално открит от министъра на отбраната Красимир Каракачанов, под чийто патронаж беше създаден Инициативен комитет „Героите на Дойран“ за изграждането на паметника във връзка със 100-годишнината от битката при Дойран и края на Първата световна война. Проектът бе утвърден от Областната комисия „Военни паметници“, съгласно Закона за военните паметници. Макет на проекта мина и на обществено обсъждане в Плевен, като получи пълно одобрение.

Министерството на отбраната активно участва в осигуряването на финансови и материални средства за изработване на скулптурните композиции. С лични дарения се включиха и народни представители, общественици, политически партии и граждани.

Както всичко друго, мемориалът се нужда от периодична поддръжка. След настоящото почистване от набезите на гълъби паметникът вече е в пълния си блясък за предстоящите чествания на важни дати от българската история: Съединението на Княжество България и Източна Румелия (6 септември 1885 г.), Дойранската епопея (16-18 септември 1918 г.), обявяване на Независимостта на България (22 септември 1908 г.) и др.

Остави коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here