Близо 100 образователни концерта пред ученици от общини в Северна България – от Видин до Русе, ще представи до 15 юни Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концертите са в рамките на изпълнението на проект, финансиран по програма „Нематериално културно наследство“ (професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство) на Министерство на културата, информира директорът на ансамбъла Данаил Цолов.
Концертите са подготвени за две възрастови групи: ученици от първи до трети клас и от четвърти до седми клас. Те са съобразени с учебния материал по музика в училище. Първата програма показва обичаите на Северна България – Лазарица, кукери, калушари и др. Втората представя етнографските области на България. Идеята е от най-ранна възраст децата да познават и обичат българския фолклор.
В десет населени места освен двата образователни концерта за учениците, по желание на кметовете ансамбълът ще има и трети концерт за обществеността. В него е включена програмата, подготвена за 65-ата годишнина, която ансамбълът отбеляза през миналата година.
Гостуванията на Северняшкия ансамбъл започнаха от началото на м. март. Днес ансамбълът е в град Пордим, в четвъртък артистите ще представят красотата на българския фолклор пред публиката в гр. Долни Дъбник. Следващата седмица за ансамбъла ще започне с образователни концерти в Севлиево.
Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци е създаден през 1959 година и е една от културните емблеми на Плевен. Основната идея е привличане на най-добрите танцьори, певици и инструменталисти. През 1960 г. ансамбълът вече се състои от 45 жени-хористки, оркестър от 12 музиканти и танцов състав от 32 младежи. Считано от 1 септември 1961 г., за главен художествен ръководител и диригент на хора е назначен Иван Вълев. Следва първото международно представяне на състава – участие в осмия Световен младежки фестивал в Хелзинки (Финландия), където печели златен медал и лауреатско звание. През 1963 г. към ансамбъла се сформира и звено от 10 музиканти. През 1971 г. съставът става професионален. С решение на Общински съвет – Плевен от 2011 г. Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци носи името на маестро Иван Вълев.